Nejlepší cviky s kettlebellem [TOP 11]

Cvičení s kettlebellem představuje ideální možnost, jak si snadno, a navíc efektivně zacvičit doma. Zlepšit svou kondici a celkově procvičit celé tělo. Výhodou cviků s kettlebellem je, že k nim nepotřebujete žádné další pomůcky a můžete je provádět téměř kdekoli. V poslední době je to trend, proto jsme si pro vás připravili článek, jak začít s cvičit s kettlebellem a zároveň seznam těch nejlepších cviků s kettlebellem, abyste cvičili maximálně efektivně. 

 Cviky s kettlebellem jsou skvělým tréninkem na posílení svalů celého těla. 

Kde se vzalo cvičení s kettlebellem?

Cvičení s kettlebellem je poměrně staré a některé informace sahají až do 18. století. Jisté je, že kettlebell má kořeny v Rusku, kde se mu říká také „girya“. Kettlebelly a cviky s kettlebellem se staly v Rusku populární v 19. století, a to především mezi atlety. Během 20. století se cvičení s kettlebellem rozšířilo také na Západ, a to konkrétně díky silové škole Pavela Tsatsouline, který je běloruského původu. Kettlebell se ve světě fitness a silových sportů velmi rychle uchytil díky možnosti komplexně, a přitom snadno procvičit celé tělo

Jedná se o další alternativu mezi klasickým posilováním a cvičení s vlastní vahou. Kettlebell v podstatě tyto dva tréninky efektivně kombinuje a doplňuje. 

 

Proteiny pro sportovce

Výběr správné váhy kettlebellu

Aby bylo cvičení s kettlebellem dostatečně efektivní, a zároveň udržitelné, je potřeba vybrat si správnou váhu kettlebellu. Zejména pro začátečníky je samozřejmě lepší volit nižší váhy. Ideální je 8 až 12 kg pro ženy, které začínají s kettlebellem cvičit a 12 až 16 kg pro muže začátečníky. Nicméně existují také kettlebelly, u kterých si můžete nastavit váhu podle sebe. Na co ještě se vyplatí zaměřit se při výběru kettlebellu?

 Výběr správného kettlebellu je základem funkčního a efektivního tréninku.   

 

  • Velikost rukojeti – dbejte na to, aby velikost rukojeti byla dostatečně široká, aby se vám kettlebell dobře držel. Musí se vám do rukojeti vejít obě ruce a zároveň dovolovat pevný úchop.
  • Stabilita – kettlebell by měl na zemi pevně držet, jeho dno by tedy mělo být rovné. To je důležité pro některé cviky, například kettlebell plank. 
  • Materiál – nejčastěji se kettlebelly vyrábí s oceli nebo litiny. Některé mají gumový povrch, to může snižovat hluk při cvičení a chránit podlahu. 
  • Váha – ideální je mít více kettlebellů, abyste mohli pohodlně cvičit různé cviky. Případně pak kettlebell, který umožňuje nastavit si váhu. 

Technika cvičení s kettlebell a forma

Cviky s kettlebellem mohu mít specifickou techniku, na kterou můžete být zvyklí například z jiných silových sportů. Především je vždy nutné dbát na správný postoj, ten vychází z nohou v šířce ramen a mírně ohnutých kolenou. Záda by měla být rovná s aktivním zapojením středu těla (core). Dýchání je u kettlebellu stejné jako u jiných silových sportů, dýchejte do břicha, abyste dostatečně stabilizovali střed těla a při nejtěžší fázi cviku vždy vydechujte. Kettlebell uchopte pevně, ale ruce příliš nestiskávejte, abyste je neunavili. 

 

Cvičení s kettlebellem účinně rozvíjí svalové partie. Snadno s ním můžete cvičit doma nebo kdekoli jinde. 

 

  Nejlepší protein na růst svalů

 

Při cvičení s kettlebellem se hodně pracuje se středem těla. Aktivně zapojené svaly středu těla výrazně napomáhají ke správné technice provedení a formy cviků. Pohyby musí být kontrolované, vyhněte se nekontrolovaným pohybům, rychlým švihům a podobně – u těžších vah by mohlo dojít ke zranění. Snažte se vždy o prevenci zranění, které u kettlebellu hrozí podobně jako u jakýchkoli jiných sportů. 

Cviky s kettlebellem mohou být velmi náročné na klouby, především u vyšších vah. Doporučujeme proto účinnou kloubní výživu

Nejlepší cviky s kettlebellem pro trénink celého těla

Vybrali jsme pro vás ty nejlepší cviky s kettlebellem, díky kterým komplexně procvičíte celé tělo a vybudujete svaly. Jde především o cviky vhodné k budování objemu svalů. Vybrali jsme specifické cviky s kettlebellem na nohy, na břicho, ale třeba i na záda nebo bicepsy a tricepsy. Celkově zlepšíte svou kondici a posílíte celé tělo.

1. Kettlebell swing

Postup: Stůjte s nohama v šířce ramen, držte kettlebell oběma rukama. Pohybujte kettlebellem mezi nohama a pak ho dynamicky zvedněte pomocí pohybu boků a stehenních svalů do výšky ramen.

Hlavní chyby: Používání paží k zvedání kettlebellu místo pohybu boků, kulacení zad.

 

Komplexním cvikem s kettlebellem je takzvaný kettlebell swing, který se řadí mezi nejlepší cviky.   

 

2. Turecký vztyk

Postup: Začněte lehem na zádech, držte kettlebell v natažené ruce. Postupně se zvedněte do sedu, následně na koleno a do stoje, udržujte kettlebell nad hlavou. Poté vystřídejte ruce. 

Hlavní chyby: Nedostatečné zapojení středu těla, ztráta rovnováhy.

3. Goblet dřep

Postup: Držte kettlebell oběma rukama u hrudníku. Proveďte hluboký dřep, udržujte záda rovná a kolena směrem ven, aby se nebortily. 

Hlavní chyby: Předklonění těla dopředu, nedostatečné ohnutí kolen.

 

Kettlebell cvik goblet dřep je účinný na nohy a zadek. Jedná se o efektivní a snazší alternativu klasického dřepu s osou. 

 

4. Kettlebell Military Press

Postup: Držte kettlebell na úrovni ramene a zvedněte ho nad hlavu, udržujte loket pod kettlebellem.

Hlavní chyby: Hyperextenze v zádech, vychylování ruky od těla.

5. Kettlebell mrtvý tah

Postup: Stůjte s nohama v šířce ramen, kettlebell položte před sebe na zem. Zvedněte kettlebell, udržujte záda rovná a aktivujte stehenní svaly.

Hlavní chyby: Kulacení zad, zvedání pouze silou zad.

 

Spalovač tuků

6. Výpady s kettlebellem

Postup: Držte kettlebell u těla, udělejte krok vpřed a spusťte tělo dolů, udržujte přední koleno nad kotníkem a rovně. 

Hlavní chyby: Příliš krátký krok, naklánění těla dopředu, vyklápění kolen do stran.

7. Boční výpady s kettlebellem

Postup: Držte kettlebell, udělejte boční krok a spusťte tělo dolů, udržujte záda rovná.

Hlavní chyby: Nedostatečné ohnutí v koleni, naklánění těla.

 Boční výpady patří mezi nejlepší cviky s kettlebellem, protože formují nejen svaly na nohou, ale i střed těla.   

 

8. Dřep s výskokem s kettlebellem

Postup: Držte kettlebell u hrudníku, proveďte dřep a pak skočte vzhůru.

Hlavní chyby: Nedostatečné ohnutí kolen při dřepu, nedostatečný výskok.

9. Rumunský mrtvý tah s kettlebellem

Postup: Držte kettlebell, mírně ohněte kolena, nakloňte se dopředu z boků, udržujte záda rovná. Následně se po stejné ose vraťte zpět do výchozí pozice. 

 

Hlavní chyby: Přílišné ohnutí kolen, kulacení zad.

10.   Kettlebell plank

Postup: V plankové pozici držte kettlebell v jedné ruce, udržujte tělo rovné a stabilní.

Hlavní chyby: Propadání boků, rotace trupu.

 

Účinný kettlebell cvik na břicho a alternativa běžného planku, to je kettlebell plank, navíc výrazně posilujete také ruce. 

 

11. Kettlebell clean

Postup: Zvedněte kettlebell mezi nohama a vyšvihněte ho k rameni, rotujte zápěstím.

Hlavní chyby: Používání příliš mnoho síly paží, příliš rychlý švih, nedostatečná kontrola kettlebellu při rotaci.

Jak si cvičení s kettlebellem udělat složitější?

Stejně jako u jakéhokoli silového nebo hypertrofického tréninku, je potřeba také u cvičení s kettlebellem dosahovat progresivního přetížení a zlepšovat se. Můžete navyšovat váhu kettlebellu, cvičit složitější kombinace cviků, vybrat si cviky pro zkušenější a podobně. Možností, jak si udělat složitější cvičení s kettlebellem je hned několik. 

Pokud si nastavíte těžší trénink, je potřeba myslet na to, abyste dostatečně regenerovali, jinak hrozí přetrénování. To vás může vyřadit i na několik týdnů. 

  • Zvýšení váhy – je základní technikou, jak si udělat jakékoli cvičení složitější. Pokud se chcete stále zlepšovat a stimulovat svalový růst, je potřeba neustále postupně zvyšovat váhu. 
  • Zvýšení počtu opakování nebo sérií – u vyšších vah může být vhodnější zvýšit počet sérií nebo opakování. Stejně jako u jakéhokoli jiného hypertrofického tréninku se snažte cvičit do svalového selhání. 
  • Kombinace cviků – jestliže už vám základní cviky nestačí, je na čase je kombinovat do super sérií, tím si cvičení zesložitíte. Případně pak zařaďte nové komplexnější a náročnější cviky. 
  • Zrychlení tempa – velmi účinnou metodou, jak udělat svůj trénink ještě náročnější, je zrychlení tempa tím, že si zkrátíte přestávky mezi opakováními a sériemi. Avšak pozor, to nemusí být vhodné pro maximální svalový růst. 
  • Jednoruční cviky – většina cviků s kettlebellem je v provedení s oběma rukama. Pokročilejší tréninky s kettlebellem pak zahrnují také jednoruční cviky. Ty jsou výrazně náročnější, ale zároveň prospěšné, protože snižují riziko svalové dysbalance.
  • Intervalový trénink – využití intervalového tréninku jako je Tabata nebo HIIT s kettlebelly může výrazně zvýšit intenzitu cvičení a udělat trénink výrazně náročnější. 

Pravidelnost tréninku

Abyste si udrželi motivaci, je potřeba neustále vidět, jak se zlepšujete. Jenže abyste se zlepšovali, je potřeba tvrdý a pravidelný trénink. Dlouhodobé cvičení s kettlebellem vám přinese výsledky. Pravidelnost a četnost tréninku s kettlebellem se výrazně neliší od jiných objemově-silových tréninků zaměřených na růst svalů. Doporučujeme si sestavit tréninkový plán a cvičit alespoň 3krát týdně jako začátečník, ideálně full body trénink. Následně po několika měsících můžete intenzitu navýšit a přejít na jiné tréninky. 

 

Aby byl kettlebell trénink co nejúčinnější, musí být pravidelný a tvrdý. Ideální je do začátku cvičit alespoň 3krát týdně.

 

  Nejlepší protein na růst svalů

Cvičení s kettlebellem může vybudovat atletickou postavu

Cvičení s kettlebellem je opravdu účinné a samotný trénink a cviky jsou prověřené. Obrovskou výhodou cvičení s kettlebellem je, že můžete kdykoli cvičit doma, podobně jako při cvičení s vlastní vahou. Cviky s kettlebellem jsou výrazně odlišné například od činek nebo dokonce strojů v posilovně, díky tomu zatěžují svaly lehce jinak, a to samo o sobě může zlepšit svalový růst. Vhodné může být dokonce cvičení v posilovně kombinovat s kettlebellem pro dosažení maximální hypertrofie svalů.

 

 


Další články o sportovní výživě

Ajax loader