Hydratace při sportu – význam pro sportovce

Víte, proč je hydratace pro sportovce tak důležitá? Ať už jste amatérský sportovec nebo profesionál, správná hydratace je zcela klíčová pro dosažení sportovních cílů a udržení si zdraví. Hydratace výrazně ovlivňuje sportovní výkon. Poradíme vám, jak rozpoznat dehydrataci, kolik tekutin byste měli přijmout, nebo jaká je funkce elektrolytů ve sportovních nápojích. Připravte se na zlepšení svého výkonu díky dostatečné hydrataci.

 Hydratace při sportu je velmi důležitá, protože může příznivě ovlivňovat náš výkon. To platí pro vytrvalostní i silové sporty.   

Proč je hydratace důležitá?

Význam hydratace při sportu je obrovský. Ne nadarmo se voda nazývá také elixír života – bez vody by život nebyl – a to platí i při sportu. Dosahovat dobrých výsledků můžeme pouze, když jsme dobře trénovaní, máme dostatek živin a hydratace. Hydratace při sportu se však významně liší od doporučení pro běžnou populaci a není možné ji jednoznačně určit. 

  • Regulace tělesné teploty: během fyzické aktivity tělo produkuje více tepla, to může vést k růstu tělesné teploty. Pot pomáhá tělo ochlazovat a udržovat tělesnou teplotu v bezpečných mezích, ovšem také dehydratuje organismus.
  • Udržení objemu krve: adekvátní hydratace zajišťuje, že objem krve zůstane dostatečný pro efektivní transport kyslíku a živin do pracujících svalů a odvod metabolických produktů z těla.
  • Prevence únavy: dehydratace může vést ke snížení objemu krve, to znamená, že srdce musí více pracovat, aby pumpovalo krev do svalů a udržovalo krevní oběh. Kvůli tomu může rychleji nastoupit únava a dojde ke snížení výkonnosti.
  • Zlepšení svalové funkce: hydratace organismu je nezbytná pro správnou svalovou kontrakci a prevenci křečí. Elektrolyty vyloučené potem, zejména sodík a draslík, jsou důležité pro udržení elektrolytické rovnováhy, která ovlivňuje svalovou funkci.
  • Zlepšení kognitivních funkcí: dehydratace může mít negativní vliv na kognitivní funkce, včetně pozornosti, koordinace a rozhodování, což je zvlášť důležité v sportech vyžadujících rychlé rozhodování a motorické dovednosti.

Při běžných podmínkách většinou nehrozí, že bychom se dostali do výrazné dehydratace, a to ani při sportu. Většinou je rizikem mírná až střední dehydratace, která se projevuje bolestmi hlavy, snížením výkonu nebo celkově únavou organismu. Vážnější dehydratace však přináší vážnější zdravotní komplikace.

 

Bcaa

 

O správné hydrataci toho víme mnohem víc. Podívejte se na téma voda a pitný režim při fitness. Ukážeme vám, na co si dát pozor. 

Doporučený příjem tekutin pro sportovce

Zatímco pro běžnou populaci se uvádí, že dospělý člověk by měl přijmout minimálně okolo 1,5 až 2 litrů tekutin denně, sportovec potřebuje tekutin mnohem víc. Velmi zjednodušeně řečeno, optimální hydratace je taková, kdy nepociťujete žízeň, protože projev žízně je ve skutečnosti znamením, že náš organismus už pociťuje nedostatek tekutin a můžeme očekávat pokles výkonnosti. Nejedná se však ještě o dehydrataci.

  • Před tréninkem je vhodné 2–3 hodiny vypít okolo 600 ml vody nebo sportovního nápoje (podle náročnosti tréninku) – díky tomu byste měli začít aktivitu dostatečně hydratovaní. Trénink byste nikdy neměli začínat žízniví. 
  • Během tréninku je vhodné pít podle jeho náročnosti. Podle národního zdravotnického informačního portálu bude většinou stačit voda, a to u tréninků, které jsou kratší, přibližně do 60 minut, případně nemusíte pít vůbec a můžete tekutiny doplnit až po tréninku. Pro déletrvající trénink než 60 minut je vhodný příjem tekutin zhruba 150 ml každých 20 minut. Při vytrvalostním tréninku několik hodin je vhodné dát přednost před vodou sportovnímu nápoji s obsahem sacharidů a iontů.
  • Po tréninku byste měli pít dostatečně, a to až 1,5násobek tekutin, které jste vyloučili ve formě potu. To můžete zjistit, pokud se zvážíte před cvičením a hned po něm. Tekutiny byste měli přijmout postupně, rozhodně ne najednou.


Pravidelné pití a zavodnění organismu je prevencí dehydratace, a to zejména po náročném tréninku.    

Důsledky dehydratace: proč je nebezpečná?

Prvním příznakem nedostatku tekutin neboli dehydratace při sportu je pokles výkonnosti. Spolu s nedostatkem vody nejsou svalové buňky dostatečně zásobovány kyslíkem a živinami. Dostavuje se pocit žízně a zároveň se zvyšuje srdeční frekvence. Tělo se začíná přehřívat a může nastat úpal. Jaké jsou tedy symptomy dehydratace?

  • Narušení termoregulace: nedostatečná hydratace může vést k poruchám v procesu termoregulace těla, to ztěžuje udržení normální tělesné teploty a zvyšuje riziko přehřátí těla a souvisejících zdravotních stavů, jako je úpal.
  • Snížený krevní objem: dehydratace způsobuje pokles objemu krve, což může vést ke snížení krevního tlaku a zpomalit oběh kyslíku a živin nejen do svalů, ale také do dalších orgánů, včetně svalů a mozku.
  • Snížení fyzické výkonnosti: nedostatek tekutin může rychle vést k únavě, snížené svalové síle, zpoždění reakční doby a snížené vytrvalosti, což negativně ovlivňuje sportovní výkonnost.
  • Kognitivní a psychologické účinky: dehydratace může negativně ovlivnit kognitivní funkce, včetně pozornosti, paměti a motorické koordinace, a zvyšovat pocit únavy a podrážděnosti.
  • Zhoršení funkce ledvin: při dehydrataci je větší nápor na ledviny, aby filtrovaly odpady z krve. Dlouhodobá dehydratace může vést k riziku vzniku ledvinových kamenů a jiných ledvinových problémů.
  • Elektrolytová nerovnováha: ztráta tekutin často zahrnuje ztrátu elektrolytů, jako jsou sodík a draslík, což může vést k nerovnováze, která ovlivňuje mnoho tělesných funkcí, včetně svalové kontrakce a nervové funkce.
  • Zvýšené riziko křečí: nedostatečná hydratace při sportu a s ní spojená elektrolytová nerovnováha může způsobit svalové křeče, zejména během nebo po intenzivní fyzické aktivitě.
  • Riziko chronických onemocnění: dlouhodobě nízký příjem tekutin může přispět k riziku vzniku určitých chronických onemocnění, včetně urologických a kardiovaskulárních onemocnění.

Příjem tekutin při sportu je velmi důležitý jako prevence dehydratace, která může být pro náš organismus nebezpečná.    

Elektrolyty a jejich role v organismu

Elektrolyty jsou minerály s elektrickým nábojem rozpuštěné v tělesných tekutinách. Jsou zásadní pro řadu klíčových funkcí v těle, včetně regulace nervových a svalových funkcí, hydratace, regulace krevního pH. Dále pomáhají při transportu živin do buněk a vyplavují odpadní produkty z buněk. Mezi hlavní elektrolyty patří sodík, draslík, chlorid, vápník, hořčík, fosfát a bikarbonát.

Během pocení jsou však elektrolyty z našeho organismu vylučovány, a to odpařováním tekutiny na povrchu kůže, tedy pocením. Právě pocením se naše tělo ochlazuje a zabraňuje přehřátí organismu. Ovšem pot kromě vody obsahuje také elektrolyty, zejména sodík a chloridy, včetně menšího množství draslíku, hořčíku, vápníku, železa a zinku.

Co pít při sportu? Sportovní nápoje vhodné k doplnění elektrolytů a energie

Jak už jsme zmínili, pro většinu nevytrvalostních sportů, kde trénink trvá okolo 60 minut, je nejlepší pít obyčejnou vodu. Ta rychle nahradí ztrátu tekutin, protože se do krevního řečiště vstřebá už po 10 až 20 minutách. Do vody můžete lehce přidat sodík, který při pocení nejvíce ztrácíme. Vhodný poměr je 0,3–0,7 gramů soli na litr vody.

Mnoho sportovních nápojů chutná dobře a je pro naši hydrataci velmi prospěšných. Často ale stačí správně naředěná čistá voda s ionty. 

Dále mohou být vhodné různé hypotonické nápoje (tedy nápoje, které obsahují méně rozpustných částic než krev), které opravdu rychle vyrovnají ztrátu tekutin. Při vytrvalostních sportech jsou naopak vhodné izotonické nápoje, ty obsahují stejné množství rozpustných částic jako krev, rychle se vstřebávají, a navíc dodávají energii. 

 

Zároveň jsou vhodné iontové nápoje, které jsou doplněny o elektrolyty. Nicméně u nich musíme myslet na to, že se nevstřebají tak rychle – některé iontové nápoje ale mohou být také hypotonické nebo izotonické, a to v závislosti na složení. Většina jich je ovšem hypertonická. 

 

Posledním typem nápojů jsou energetické nápoje s vyšším obsahem sacharidů a cukrů, které tělu mají dodat rychlou energii. Ty mohou být vhodné zejména při vytrvalostních sportech. 

Mýty o hydrataci

Stejně jako existují mýty o výživě nebo obecně je mnoho mýtů v silových sportech, existuje také nespočet mýtů o hydrataci. Dodržování těchto mýtů může vést ke špatnému pitnému režimu. Vybrali jsme pro vás ty nejčastější, kterým lidé stále věří.

  •     Nejlépe hydratuje obyčejná voda ­– voda je sice skvělá pro rychlou hydrataci, ale například při dlouhých vytrvalostních trénincích nemusí stačit a je naopak vhodnější doplnit i elektrolyty. 
  •     Pít hodně vody pomáhá hubnout ne, hydratace sice podporuje hubnutí, protože pomáhá udržet metabolismus výkonný, ovšem sama o sobě nepomáhá pálit tuky. 
  •     Dehydratace nepředstavuje problém – naopak, dokonce i malá dehydratace výrazně snižuje fyzický výkon a může vést k rychlejší únavě. 
  •     Průzračná moč znamená, že jsme dobře hydratovaní – to na jednu stranu může být pravdou, ale stejně tak to značí nadměrnou hydrataci, kdy tělo přijímá tekutin až moc, a to není prospěšné. Ideální je světle žlutá až čirá moč. 
  •     Sportovní nápoje jsou nezbytné k hydrataci při sportu – jedná se především o marketing. Pro většinu lidí, kteří si jdou čas od času zacvičit nebo jinak zasportovat, stačí pro hydrataci obyčejná voda.Samozřejmě jiná situace nastává, pokud chceme například ze silového tréninku vytěžit maximum, pak se například bez intra workout nápojů neobejdeme.

[ALT : Dodržujte správný pitný režim při sportu i mimo něj, protože je velmi důležitý pro naše celkové zdraví.

Nepodceňujte hydrataci při sportu

Správná hydratace při sportu by měla být základním pilířem pro každého sportovce, ať už amatérského nebo profesionálního. Dostatečný příjem tekutin má nezastupitelnou roli v regulaci tělesné teploty, udržení objemu krve, prevenci únavy, zlepšení svalové funkce a podporu kognitivních funkcí. Nezanedbatelný je také význam elektrolytů, které jsou klíčové pro udržení elektrolytické rovnováhy a optimální svalové funkce. Hydratace je nejen o doplňování tekutin, ale i o udržení celkové vitality a schopnosti těla dosahovat sportovních cílů na nejvyšší úrovni.

 

 

Proteiny pro sportovce

 


Další články o sportovní výživě

Ajax loader