Skinny fat – štíhlá obezita

Hubnutí a štíhlá postava ještě nemusí znamenat zdravé tělo. Je to pro vás novinka? Při hubnutí nejde jen o redukci hmotnosti, ale především o redukci nadměrného procenta tuků. Velmi často se stává, že lidé zhubnou, ale jejich podíl tělesného tuku je příliš vysoký. Pokud je tuků mnoho a svalů málo, jedná se o štíhlou obezitu, která má svá zdravotní rizika. Podobně jako běžná obezita. 

 Na první pohled štíhlá postava, ale příliš tělesného tuku a žádné svaly – to je ukazatel štíhlé obezity.

Co je skinny fat? 

Pojem „skinny fat“ neboli „štíhlá obezita“ je termín, kterým se označují lidé, kteří sice mají nízkou hmotnost, ale zároveň vysoký podíl tuku. Skinny fat postava vypadá často v oblečení velmi štíhlá, ale má skrytý tuk nejčastěji okolo břicha, stehen a hýždí. Štíhlá obezita je pro zdraví škodlivá a má svá zdravotní rizika, a to dokonce podobná s normální obezitou. 

 

Tělesné složení u skinny fat je problematické zejména ve velmi nízkém podílu svalové hmoty. Řešením je tak často zvýšit podíl svalové hmoty a díky tomu celkově zlepšit nejen svou postavu, ale celkově své zdraví.

Jaké jsou příčiny štíhlé obezity? 

Lékaři se setkávají s různými důvody, proč se člověk dopracuje až ke štíhlé obezitě. Ukazuje se ale, že hlavní příčinou je vždy nedostatek svalové hmoty, protože čím více svalů tělo má, tím lépe a efektivněji spaluje kalorie. Lidé s nízkým podílem svalové hmoty mají tendenci přibírat na váze. Na druhou stranu, častou příčinou je i nezdravá strava. Možná vás to překvapí, ale štíhlá obezita má podobné příčiny jako normální obezita.

  • Nedostatek svalové hmoty – lidé, kteří nemají dostatek svalové hmoty, mohou být náchylnější k ukládání tuků. Svaly totiž pomáhají spalovat kalorie. 
  • Nezdravá strava – za podstatnou část skinny fat může nezdravá strava, jako je konzumace potravin s vysokým obsahem cukru, slazené nápoje, mnoho soli nebo tuku.
  • Sedavý životní styl – málo pohybu opět přispívá k nabírání hmotnosti, ovšem ne svalů, ale tuků. 
  • Genetické predispozice – někteří lidé mají genetický předpoklad ke štíhlé postavě, právě u nich se při nezdravém životním stylu velmi často štíhlá obezita objevuje.
  • Hormonální a psychická nerovnováha – pokud jsme ve stresu nebo procházíme například nemocí, naše tělo může reagovat různě a jsme náchylnější ke špatnému životnímu stylu. 

 Podobně jako u běžné obezity, je často také u štíhlé obezity základním problémem nezdravá strava a špatný životní styl.

Diagnostika a měření tělesného tuku

Odhalit nadváhu a obezitu není složité, protože hlavním rysem je příliš mnoho tuku. Jenže jak je možné odhalit skinny fat postavu? Určitě pomůže měření tělesného tuku a svalové hmoty, také hodnoty BMI. Abychom určili štíhlou obezitu, měli bychom vždy vycházet z odborného měření. Obecně platí, že ženy mají přirozeně větší poměr tělesného tuku a méně svalů. Mají k tomu genetické předpoklady. 

  • Muži – za zdravé procento tělesného tuku se u mužů považuje rozmezí od 6 do 24 %. Svalů by muži měli mít alespoň 33 %.
  • Ženy – zdravé procento tuku je u žen mezi 16 až 30 %, svalů by měla žena mít alespoň 25–30 %. 
  • Body Mass Index (BMI) – přirozeně se považuje za normální BMI 18,5 až 24,9

Kdy se jedná o riziko skinny fat? 

Pokud z měření vyplývá, že má člověk normální hodnotu BMI, ale příliš vysoké procento tělesného tuku, a to zejména v oblasti břicha, stehen nebo hýždí, může se jednat o štíhlou obezitu. Závažnost určuje podíl tělesného tuku – čím větší je, tím je také větší riziko zdravotních problémů. Pokud má muž například 30 % tělesného tuku a 29 % svalů, můžeme mluvit o riziku štíhlé obezity.

Rizika skinny fat postavy

Štíhlá obezita s sebou bohužel nese zdravotní rizika a není jich málo. Je v podstatě stejně závažná jako běžná obezita. 

  • Metabolický syndrom – zahrnuje soubor zdravotních obtíží, kam patří srdeční choroby, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cukru v krvi nebo vysoký cholesterol.
  • Cukrovka 2. typu – vysoké procento tělesného tuku, a to zejména v oblasti břicha, může zvýšit riziko onemocnění cukrovkou. 
  • Kardiovaskulární choroby – srdeční choroby a mrtvice jsou spojeny s vyšším podílem tělesného tuku.
  • Nealkoholická steatohepatitida – poškození jater způsobené přílišným hromaděním tuku, to vede k jejich zánětům, a dokonce i poškození. 
  • Rakovina – studie ukazují, že skinny fat lidé mají zvýšené riziko některých druhů rakoviny, zejména rakoviny prsu, prostaty a rakoviny tlustého střeva. 
  • Únava a deprese – příliš mnoho tuku s sebou přináší nadměrnou únavu, špatnou náladu a deprese. Často to souvisí se sociálním aspektem skinny fat. 

   Velkým rizikem u štíhlé obezity je mimo jiné i cukrovka 2. typu. Stejně jako u normální obezity. 

Změna životního stylu a stravy

Prvním krokem, který byste v případě štíhlé obezity měli udělat, je úprava vašeho životního stylu a s tím spojené stravy. Studie prokazatelně ukazují, že i menší změny mohou přinést nemalé benefity. Strava a tělesné složení se sebou úzce souvisí a vzájemně se ovlivňují. Na co se převážně zaměřit nejen při prevenci štíhlé obezity?

  • Zvyšte příjem bílkovinbílkoviny jsou nezbytné pro budování svalové hmoty, a navíc ji napomáhají budovat. Snažte se denně přijmout alespoň 0,8 gramu bílkovin na kilogram své tělesné váhy. 
  • Pravidelně cvičte – ­pravidelné cvičení, nejlépe silový trénink, vám pomůže budovat svalovou hmotu a redukovat tělesný tuk. Snažte se zařadit silový trénink 4krát týdně na 60 minut.
  • Jezte zdravě – přidejte do svého jídelníčku více zeleniny a ovoce, celkově jezte zdravěji, a především omezte cukr.
  • Dostatečně spětespánek je důležitý nejen pro vaši psychickou pohodu, ale také pro růst svalové hmoty. Spěte alespoň 8 hodin denně. 
  • Relaxujte – snažte se snížit míru stresu, a to třeba cvičením, meditací nebo jógou, je to na vás. 
  • Mějte trpělivost – pamatujte na to, že změna v životním stylu a stravě se neprojeví hned, ale nastartuje zdravé hubnutí a budování svalové hmoty. Buďte trpěliví a dosáhnete svých cílů.

Trénink pro skinny fat 

Pro lidi trpící štíhlou obezitou je vhodný zejména silový trénink, který pomůže spalovat tuky, a přitom budovat svalovou hmotu. Doporučujeme se zaměřit na jedno z těchto cvičení pro skinny fat.

Trénink s vlastní vahou

Výhodou tréninku s vlastní vahou je, že k tomu nepotřebujete vůbec nic, jen své tělo. Ze začátku sice bude trénink náročný, ale jedná se o efektivní cvičení, které vám pomůže budovat sílu a svalovou hmotu.

Trénink s činkami 

Pomůže vám budovat více svalové hmoty než trénink s vlastní vahou, ale o něco méně síly. Můžete lépe tvarovat svou postavu.

Trénink s kettlebellem 

Je zpravidla náročnější než trénink s činkami, ale o to účinnější. Nicméně někdy může být trochu nezáživný. 

 Začněte budovat svalovou hmotu, ta je klíčem, jak snížit riziko skinny fat. Ideální je silový trénink.

Zdraví máte ve svých rukou

Jestliže trpíte štíhlou obezitou, nezapomínejte, že zdraví máte ve svých rukou. Začněte redukovat svůj tuk a budovat svaly, měnit svou postavu po malých krůčcích. Radikální změna vyžaduje silnou vůli, ale malé krůčky zvládne opravdu každý. Navíc uděláte něco nejen pro své fyzické zdraví, ale i psychické, protože se budete cítit výrazně lépe. Začněte sami nebo navštivte svého lékaře, který vám může pomoct.

Ajax loader