Shrnutí závodní sezóny 2016 Martiny Satkové

Rok 2016 byl pro mne velmi specifický oproti jiným rokům. Byla jsem posledním rokem juniorka, ale byla jsem i v reprezentaci v dospělých. To znamenalo, že tato sezona nebude lehká. Každý týden závody, soustředění, další závody. Nebylo času na odpočinek. Tvrdá zimní příprava byla základem všeho a vyplatila se. Během závodů jsem z ní mnohé čerpala. Letos jsem opět procestovala velkou část Evropy. Když budu alespoň něco jmenovat, tak jsem byla ve Francii, Rakousku, Polsku, Bosně a Herzegovině, Německu, Itálii, Slovinsku, Chorvatsku a mnoho dalších.

Zní to alespoň trochu náročně??

Pokud se zaměřím především na Mistrovství světa, byl to pro mne velký kus práce. Přeci jenom jsou všichni mnohem starší a silnější. Když jsem stála na startu, nevěděla jsem do čeho přesně jdu. Jestli mám šanci na medaili, nebo budu patřit do skupiny těch sice kvalitních, ale ne nejlepších závodníků na světě. Příprava začala už ale dlouho předtím. Samozřejmě tréninky a zase tréninky. Během nich jsem byla velmi ráda za nově navázanou spolupráci s firmou 4fitness.cz a za jejich sportovní výživu. Když nebyl čas mezi jednotlivými bloky pořádně zregenerovat, hodilo se mi jíst BCAA. Měla jsem dobrý pocit v tom, že tělu něco dodávám a nemusím se bát, že mi vypoví na soustředění nebo dokonce při závodě službu. Díky proteinu jsem mohla nabrat více svalové hmoty, protože pokud má člověk takový zápřah, tak se dost špatně hlídá váha. Buď jde moc nahoru, nebo naopak. Záleží, jak moc se stravuji a jak moc trénuji. I to ale není přímoúměrné a i proto mě doplňky od 4fitness držely „nad vodou“.

Pojďte se se mnou podívat již do závodního dne. Ráno jsem vstala. Den jako každý jiný…až na to, že…..měla jsem před startem. A i když jsme bydleli v suprovém hotelu, kde si na snídaních mohl každý dopřát, co hrdlo ráčilo, tak tam většinou chyběly ty typy snídaní, které si já ráda dávám před závodem. Proto jsem s sebou vždycky vozila balíčky 4fitness ovesných vloček, rýžových lupínků nebo směsi špaldových a pohankových vloček. Přidala jsem si akorát kousek banánu, medu, zalila mlékem nebo vodou a opravdu plnohodnotná snídaně stála přede mnou:)

Jakmile probíhal závod, už jsem si nic na jídlo nedávala. To na řadu přicházejí spíše rychlé cukry, abych zbytečně nezatěžovala žaludek. Po výkonu jsem však opět potřebovala regenerovat a doplnit tělu to, co jsem spotřebovala. Nejčastěji to byla kombinace super rychlého hydrolyzovaného proteinu + sacharidy. Čekal mě totiž během 30 minut druhý závod. Tentokrát v druhé lodní kategorii.

Když jsem na soustředěních, není vždycky mnoho času si vařit, nebo jít do obchodu. Proto jsem si vždy hlídala, abych měla mléko v lednici. To pro mne znamenalo obrovskou výhodu. Když jsem dostala hlad, nebo spěchala, udělala jsem si slanou proteinovou omeletu od KetoFit. Je to rychlovka na pánvičce, zabalím s sebou a spokojenost je na místě.

Proto bych znovu ráda poděkovala za sportovní výživu firmě 4fitness+KetoFit. Věřím, že se v průběhu dalších měsíců naučím využívat i další dostupné doplňky a budu spokojená ještě více. Je perfektní mít pod sebou někoho, kdo pomůže.

A jak jsem letos závodila???

Každý úspěch dosti často doprovází i nějaký neúspěch. Mě se letos dařilo velmi dobře, i když to mohlo být ještě lepší:) Například na juniorských MS a ME jsem závodila celou dobu doslova na jedničku. Bohužel ve finále jsem chybovala a dojela jsem si pro nepopulární a poněkud smolné 4.místo, byť to bylo jen o 0,7 vteřiny za vítězkou! To jsem byla dosti zklamaná, ale jak už jsem psala, sezónu jsem měla nabitou a nebylo možnost si s tím dlouho lámat hlavu. Musela jsem se srovnat a jít do dalšího závodu naplno. Ostatní soupeři to měli oproti mě jednodušší. Já jezdím 2 kategorie a 2 disciplíny. Ostatní jezdí z 90% pouze 1 kategorii a 1 disciplínu. To mi ale nevadí. Jsem velmi aktivní člověk a závodění mám ráda. Jen je důležité správně rozvrhnout síly.

Chuť jsem si ale pokaždé spravila na MS dospělých. Tam jsem byla jako nejmladší členka a jela jsem si tam hlavně pro zkušenosti a jak se říká, trochu se „otrkat“. Bylo to naprosto úžasné a proto doufám, že budu i nadcházející sezonu závodit mezi dospělými.

Pokud mohu sdělit jeden naprosto suprový zážitek, bude to ze světového poháru v Praze v Troji.

Již před dvěma lety se mi podařilo tam v rámci SP startovat. Bohužel tenkrát jsem si nevyjela semifinále a tak jsem už vše ostatní sledovala jen ze břehu.

Letos jsem tam přijela přesně jako tenkrát. Akorát jsem byla dost unavená po celé sezoně. Bylo to zase něco nového. Přišel závod a s ním i nervozita. Stála jsem na startu a bála jsem se. Do semifinále postupovalo 15 lodí z první jízdy. Já byla 20. To pro mne znamenalo, že musím jet druhou jízdu a být nejhůře 5. Nervy pracovali asi na 1000%. Naštěstí jsem vše nechala na startu a jela jsem bezvadnou jízdu, a proto jsem mohla startovat i druhý den v semifinále. Jenže do finále postupovalo už jen 10 lodí. Po mém dojezdu do cíle ještě 19. Pokud se mi ale nějaká jízda vydařila, tak to byla právě ta semifinálová a teď už to mohu prozradit i ta finálová. Neskutečné se stalo skutečným. Probojovala jsem se do finále se světovými závodníky a dojela jsem na 7.místě se ztrátou kolem 3 vteřin na 2.místo! To je opravdu kousíček. Byla jsem naprosto šťastná i proto, že se na mě přijela podívat rodina a trenér. Celý tento závod byl doprovázen ohlušujícím povzbuzováním několikati set fanoušků. Dodnes to vidím, jako kdyby se to stalo včera.

Svoji juniorskou kategorii jsem zakončila parádně i na MČR. Stala jsem se absolutní vítězkou celého mistrovství a tak jsem si spokojeně a s úsměvem pověsila doma všechny medaile. Před zimní přípravou mě ještě bude čekat krátký odpočinek a opět se do toho vrhnu, aby to na jaře a celý příští rok stálo za to.

Držte mi palce a ještě jednou děkuji firmě 4fitness za věnovanou péči.